İran Hakkında Genel Bilgiler

İran Hakkında Genel Bilgiler

Coğrafya ve İklim:

İran, kuzeyde Hazar Denizi, güneyde Körfez ve batıda Zağros Dağları arasında yer alır. Orta ve doğu bölgeleri düzlük ve çöl alanıdır.Hazar Denizi kıyılarında yağışlı, sıcak ve nemli bir iklim hüküm sürmektedir. Orta ve doğu bölgelerinde yazın sıcak ve kışın soğuk kara iklimi görülür. Körfez kıyıları sıcak ve nemlidir. Kuzeybatı İran'da kışın en düşük sıcaklık - 20 dereceye ve yazın en yüksek sıcaklık 50 dereceye ulaşabilmektedir. Tahran'da yazın sıcaklık 45 dereceye kadar yükselmekle beraber, şehrin kuzeyindeki yüksek semtlerde geceleri serin bir yayla iklimine rastlanır.İran'da yağış ortalaması kuzeyde yıllık ortalama 1.700 mm, orta ve doğu kesimlerinde ise 250 mm civarındadır. Nemlilik oranı %36-85 arasında değişmektedir.

Ülke Giriş ve Çıkış Uygulamaları:

Ülkeye içki, uyuşturucu madde, silah gibi her ülkede yasak olan bazı malların girişi yasaktır. Diplomatik pasaport hamilleri İran'a girişte ve çıkışta aranmamaktadırlar. Bunun için pasaport ibraz etmek yeterlidir. İran'a girişte aşı zorunluluğu yoktur. Ancak evcil hayvanlar için aşı kartı aranmaktadır.

Giyim:

Bayanlar, İran'da kamuya açık yerlerde İslam Dinine uygun giyim tarzıyla dolaşmaktadırlar. Giyimin İslam Dinine uygun olması konusunda yabancı veya gayrimüslim bayanlara ayrıcalık tanınmamaktadır. 

Konaklama:

Espinas Hotel, İstiklal (eski Hilton), Azadi (eski Hyatt), Homa (eski Sheraton) ve Laleh (eski Intercontinental) gibi beş yıldızlı otellerde tek kişilik oda ücreti 100 Dolar'ın üstündedir. Üç yıldızlı otellerde 50 Dolar'a kadar oda bulunabilmektedir. 5 Yıldız standardı uluslararası standartlardan çok İran’ın kendi standartları açısından tespit edilmiştir.

Uluslararası Ulaşım:

Dünyanın bir çok ülkesine çeşitli havayolu firmalarının uçakları bulunmaktadır. Özelde İstanbul - Tahran arasında THY’nin karşılıklı her gün, İran Havayollarının ise haftada en az üç seferi bulunmaktadır. Ayrıca diğer bazı İran’lı ve Türk firmalarının da hemen hergün birden çok charter seferleri de bulunmaktadır.

İran İçinde Ulaşım

Ülke içi karayolu trafiği yoğundur. Karayolları genelde bakımlı ve düzenlidir. İran'da mesafeler çok uzun olduğundan daha çok havayoluyla yolculuk tercih edilmektedir.

Tahran İçinde Ulaşım

Tahran içinde trafik yoğun ve düzensizdir. Çok dikkatli araç kullanmak gerekir. Özellikle Tahran'da yaşanan araç hasarlı trafik kazalarının yoğunluğu dünya ortalamasının üzerindedir.

Haberleşme: 

Uluslararası otomatik telefon görüşme olanağı mevcuttur. Ayrıca dünyanın bir çok mobil opertaörünün İran’da roaming hizmetleri mevcuttur.

Alışveriş:

Tahran'da çok sayıda alışveriş merkezi bulunmaktadır. İthal mallar daha pahalıdır. Alışverişte pazarlık usulü geçerlidir ve sıkça rastlanabilen taklit mallara karşı dikkatli olunmalıdır. Özellikle kıymetli taşların her zaman gerçek olmama riski mevcuttur. Alışverişe tercihen Farsça bilen bir kişiyle gidilmesinde yarar vardır.İran'a gelen turistler genellikle hediyelik eşya olarak elişi taşbaskılı masa örtüleri, elişi çerçeveler ve kutular, halı-kilim, gümüş ve bakır eşya, deri işleri, hurma ve fıstık satın almaktadırlar. Bu tür eşyayı devlet mağazalarında piyasaya göre ucuza bulmak mümkündür.İran'da telif hakları uygulanması yaygın olmadığından, taklit edilen yabancı dilde sözlük ve sair kitaplar, dünyadaki değerlerinden çok ucuza bulunabilmektedir.Büyükelçilik Kançılaryasının yakınındaki Manuchehri caddesinde çok sayıda antikacı vardır. Yine Kançılarya yakınında yeralan ve İstanbul'daki Kapalıçarşı'yı andıran Bazare Bozorg (Büyük Çarşı) ise tipik bir Doğu çarşısı görünümünde ve gezilmeye değer bir alışveriş merkezidir.

Basın:

Günlük Farsça gazetelerin bir bölümü kamu, bir bölümü özel kurumlarca yayımlanmaktadır. Tirajları yüksektir. İngilizce yayınlanan Tehran Times, Iran News, Kayhan International ve Iran Daily isimli dört adet günlük gazete vardır.

Sağlık:

Tahran'da tıp hizmetleri standardın üzerindedir. Ülkede ciddi sorun yaratacak boyutta salgın hastalıklara rastlanmamaktadır.

Tatil ve Dinlenme Olanakları:

Haftasonu tatilleri Perşembe ve Cuma günleridir. Cuma günü hemen hemen tüm dükkanlar kapalı olup, bazı mahalle bakkalları açılmaktadır. Türkiye Büyükelçiliği ve Konsolosluk Şubesi de Cuma günü tatildir.Turizm sektörü henüz uluslararası norma uygun standart ve kapasiteye ulaşmamıştır. Hazar Denizi kıyısında dinlenme tesisleri vardır. Kadın ve erkek plajları birbirinden ayrıdır.Yakın mesafede, Kuzey Tahran'da teleferikle Elburz Dağları'na çıkmak veya kışın iki saat mesafede yeralan Dizin'deki kayak tesislerine gitmek mümkündür. Yine Tahran'da Derbent ve Derekeh gibi mesire yerleri mevcuttur. Kuzey Tahran'da halkın genellikle itibar ettiği parklar bakımlı, temiz ve güvenlidir. İki-üç günlük geziler için ise özellikle Şiraz ve İsfahan tercih edilmektedir.

Adetler ve Gelenekler:

Şebi Yelda: Sonbahar mevsiminin bittiği ve kışa girilen gece olarak, 21 Aralık gecesine denk gelmektedir. Bu gece tüm aile bireyleri biraraya toplanır ve yenilen yemekler arasında karpuz, nar ve kuruyemiş özellikle yer alır.

Çarşambe Suri: 21 Mart (Nevruz/yılbaşı) gününden önceki son salı gecesi yakılan ateşlerin üzerinden atlanarak kişilerin üzerindeki uğursuzluklar uzaklaştırılmaya ve canlılık kazanılmaya çalışılır.

Nevruz: Yeni yılın ilk günü kabul edilen 21 Mart'dan itibaren bir hafta süreyle kutlanan bir bayramdır. Bu süre içinde resmi yerler tatildir. Yeni yılın uğurlu ve bereketli geçmesi dileğiyle tüm aile üyeleri evde kurulan sofranın etrafında biraraya gelirler.

Sizde Beder: Nevruz'un 13. günü olarak 2 Nisan tarihine denk gelir. 13 rakamının uğursuzluğuna inanılarak, her tür uğursuzluktan kurtulmak için pikniğe gidilir ve bir kap içinde yeşertilen buğday veya mercimek suya atılır.

Tasua ve Aşura: Tashua, Hazreti Hüseyin'in yaralandığı ve Aşure ise öldüğü günlerdir. Bu günlerin gecelerinde büyük yas törenleri, geçit törenleri düzenlenir, halka yemek dağıtılır.

Danışmanlık Hizmetlerimiz

Tahran’da yaklaşık on yıldan beri yerleşik olan Türk kökenli firmamız, İran’da yatırım yapmak isteyen Yabancı Firmaların bu yeni pazarlarında işlerinin en başından itibaren yanlarında yer alarak kendilerini en iyi şekilde yönlendirmeye ve İran yasaları çerçevesinde kendilerine en uygun yöntemleri sunarak çözümler üretmeye çalışmaktayız. Bu noktada İran’da yüzde yüz yabancı ortaklı yeni bir şirket kuruluşundan itibaren danışmanlık hizmetlerimiz başlamakta ve daha sonra da müşterilerimize Mali danışmanlık, resmi muhasebenin tutulması, çeşitli devlet kuruluşları nezdinde gerekli tüm işlemlerin yapılması (çeşitli izinler v.s.) ve özetle yapılması gereken her işlem aşamadasında özel çözümlerimizi sunmaktayız.

İran Resmi Saatine Göre Çalışma Saatlerimiz:

Cumartesi - Çarşamba arası: 08:30 - 17:30

Perşembe: 08:30 - 13:00

Cuma: Hafta sonu tatili

Tel: +98 21 88 19 55 12 (Pbx)

Fax: +98 21 88 19 55 16

7/24:  : +905322514086